پرش به محتوا

الزامی شدن اخذ کد رهگیری برای همه معاملات مسکن

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  علی قائدی، معاون مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در خصوص مصوبه مجلس گفت: تاکنون ثبت معاملات به درستی انجام نمی‌گرفت و قانونا هم الزامی نبود، اما با این مصوبه مجلس، ثبت همه معاملات املاک چه خرید و فروش و پیش فروش و چه رهن و اجاره در سامانه ثبت املاک و مستغلات کشور الزام قانونی یافته و اجباری است.

این مسئول وزارت راه و شهرسازی با بیان این که ثبت معاملات و دریافت کد رهگیری هم برای دولت هم مردم و هم مشاوران املاک آثار و نتایج مثبتی دارد افزود: ثبت معاملات برای مشاوران املاک اعتبار بیشتری به همراه می‌آورد و اطمینان مردم را به آن‌ها بیشتر جلب می‌کند، برای مردم هم مانع از کلاهبرداری‌های احتمالی است مثلا فروش یک زمین یا ملک به چند نفر همزمان که بسیار اتفاق افتاده، برای دولت هم به مسئولان ذیربط امکان دسترسی به آمار دقیق را برای انجام برنامه ریزی‌های دقیق در زمینه تولید و ساخت مسکن می‌دهد.

او گفت: از این به بعد مهمترین مسئله توسعه سامانه و اصلاح باگ‌های احتمالی آن است که به لحاظ فنی باید انجام بگیرد.

اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران مجلس هم در ارتباط تصویری با برنامه با برشمردن مزایای مصوبه مجلس گفت: سامانه ثبت املاک و دریافت کد رهگیری از بروز تخلفات بسیاری جلوگیری می‌کند.

این نماینده مجلس با اشاره به مزایای یکپارچه شدن اطلاعات سامانه مشاوران املاک با سامانه ثبت املاک و مستغلات کشور گفت: این یکپارچکی ضمن این که اطلاعات کامل را در اختیار دستگاه متولی و برنامه ریز قرار می‌دهد راه سودجویی را می‌بندد.

شاکری گفت: در قانون مصوب همچنین جرائمی برای کسانی که از ثبت معاملات خودداری کنند در نظر گرفته شده است.

یادآور می‌شود نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات طرح جهش تولید و تأمین مسکن، با ماده (۱۹) این طرح موافقت کردند.

ماده (۱۹) به این شرح است: در راستای رصد و نظارت بر بازار مسکن درج کلیه معاملات خرید، فروش، پیش خرید، پیش فروش، رهن و اجاره مسکن در سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور و اخذ کد رهگیری الزامی است.

Telegram
WhatsApp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *